Headlines

Gwamnatin Kaduna za ta ɗauki ma’aikatan lafiya 1,800 aiki

Gwamnatin Kaduna za ta ɗauki ma’aikatan lafiya 1,800 aiki

Gwamnatin ta ce ɗaukar aikin zai rage giɓin da jihar ke da shi a ɓangaren kiwon lafiya. ...

Mutum 14 sun shiga hannu kan kisan ’yan Arewa a Edo

Mutum 14 sun shiga hannu kan kisan ’yan Arewa a Edo

Sufeto-Janar ya ce duk wanda aka samu da hannu a kisan gillar zai ɗanɗana kuɗarsa. ...

Girgizar ƙasa ta hallaka sama da mutum 1000 a Myanmar

Girgizar ƙasa ta hallaka sama da mutum 1000 a Myanmar

Gwamnatin ƙasar ta nemi ɗauki daga ƙasashen duniya game da girgizar ƙasar. ...

Bello El-Rufai’s defection: What went wrong?

Bello El-Rufai’s defection: What went wrong?

Five members of the House of Representatives on Thursday announced their defection from the All Progressives Congress (APC), Peoples Democratic Party ...

Nigerian exporters embrace China’s zero-tariff policy with caution

Nigerian exporters embrace China’s zero-tariff policy with caution

Nigeria’s export landscape is undergoing a major shift as exporters increasingly pivot toward China and begin to take advantage of a zero-tariff regim ...

Agara: APC assures of level playing field

Agara: APC assures of level playing field

Former Deputy Governor of Nasarawa State and immediate past Director General of the National Directorate of Employment, Silas Agara, has formally noti ...